Медичний каннабіс - шлях в нікуди або в світле майбутнє?
05.05.2020
Сьогодні хотілося б торкнутися досить делікатної теми, що розділила суспільство на два протиборчі табори. З одного боку - палкі противники використання каннабіса (він же марихуана, він же «травичка»), які бачать корінь всіх бід саме в ньому. З іншого - його вірні шанувальники, які вважають його мало не амброзією давньогрецьких богів. Але світ, як відомо це не тільки чорне і біле. І істина лежить десь посередині, і народжується в суперечці. Так що давайте посперечаємось.
В товстезній настільній книзі всіх лікарів - МКБ-10 (міжнародна статистична класифікація хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям) є розділ F 12 - психічні та поведінкові розлади поведінки, викликані вживанням канабіноїдів (речовини, що міститься в канабісі). І не спроста, адже симптоми інтоксикації каннабісом давно відомі і описані.
Якщо перерахувати їх в залежності від дози, то отримаємо наступний страхітливий список:
- ейфорія - параноїдні думки (цей мужик сидить навпроти в метро точно з поліції або СБУ і стежить за мною);
- тривога (в голові думка «все пропало», а серце калатає в божевільному темпі, намагаючись вирватися назовні);
- порушення сприйняття часу (хто з Харкова і їздив в 263 маршрутці зрозуміє, сідаєш молодим і повним сил, виходиш з відчуттям, що пора на пенсію);
- соціальна відгородженість (будинок марихуана і я, навіщо потрібен хтось ще?);
- ін'єкція склер (канабіс вам не шампунь джонсон бебі, очі червоні як ніби їх і правда пощипали);
- підвищення апетиту (навіть беляш з переходу в метро - за смаком шедевр кулінарного мистецтва);
- сухість в роті;
- тахікардія (серце стукає з такою ж швидкістю, як сусід у ваші двері, коли ви в спокійний недільний ранок вирішили просвердлити пару дірок в стіні);
- гіпотермія (ну от напевно і все - я вже холону);
- флешбеки (життя проноситься перед очима, це напевно точно все);
- когнітивні порушення (в голові порожнеча, а мова просто набір якихось незв'язаних слів з тих що ще можеш згадати);
- амотиваційний синдром (хочеться закутатися в ковдру і не вставати з дивана, а не ось це все);
- седація (сон, сон і ще раз сон);
- деперсоналізація (життя сприймаєш як якийсь фільм зі своєю участю, а ти глядач в кінотеатрі);
- галюцинації (вигадані друзі з дитинства виросли в монстрів і повернулися);
- делірій з панічними симптомами;
- психоз (останні два пункти ти вже ніяк не сприймаєш, і відновлюєш події за розповідями інших і відео на YouTube).
Який кошмар, чи не так? Як можна добровільно йти на це?
Але давайте не будемо поспішати і поглянемо на сусідній розділ в МКБ -10, а саме на F 10 - психічні та поведінкові розлади поведінки викликані вживанням алкоголю. Поглянувши на симптоми інтоксикації ми побачимо все той же страхітливий список. Але до алкоголю чомусь ставлення лояльніше.
Ми згадуємо, що в малих дозах алкоголь навіть корисний для здоров'я, правда точно не пам'ятаємо, в яких і воліємо зміцнювати їм здоров'я наперед. А в багатьох компаніях фраза «я не п'ю» викликає купу запитань і підозр.
У 2019 глобальна комісія з наркополітики випустила доповідь, в якій дала оцінку шкоди, що наноситься різними наркотичними речовинами здоров'ю і шкоди для оточуючих. Згідно з ним, алкоголь в порівнянні з канабісом в 2.5 рази частіше призводить до смерті і розвитку психічних порушень, в 2 рази частіше призводить до розвитку залежності і порушень здоров'я, а кількість злочинів скоєних у стані алкогольного сп'яніння в 4 рази більше, ніж під впливом марихуани.
Але це все якщо допивати до поросячого вереску, можете ви заперечити. Але з каннабісом ситуація така ж. Як сказав колись Парацельс: «Все є отрута і все є ліки. Тільки доза робить ліки отрутою і отрута ліками». І дана стаття ні в якій мірі не спрямована на пропаганду канабісу, просто хочеться уникнути навішування ярликів і надати всю інформацію про переваги і недоліки, а рішення про своє ставлення до даного питання кожен прийме для себе самостійно.
Так в чому ж позитивні сторони канабісу?
У канабісі міститься близько десяти різних фітоканнабіноїдів, і тільки один з них викликає наркотичний ефект. Після потрапляння в організм, фітоканабіноїди впливають на рецептори ендоканнабіноїдної системи (так, у нас в організмі є і така), задумана вона звичайно не для куріння канабісу, а для ендоканабіноїдів (речовин, синтезованих у нас в організмі - анандамід і 2-арахідоноілгліцерін).
Ендоканабіноїдні рецептори є практично в кожному органі нашого організму. Напевно, саме лаконічний і точний опис ролі ендоканабіноїдної системи в роботі організму дав доктор Vincenzo Di Marzo - «Розслабся, їж, спи, забудь і захистися - базові ефекти ендоканнабіноїдної системи».
А вчені з Національно інституту США, Пел Пачер і Джордж Кунос грунтуючись на проведених дослідженнях, написали в своїй доповіді: «Передові наукові дослідження показали, що ендоканнабіноїдна система задіюється майже у всіх патологічних станах.
Таким чином, «модулювання активності ендоканабіноїдної системи може мати терапевтичний потенціал практично при всіх захворюваннях, що вражають людину». Але не будемо кидатися в крайності, ототожнюючи канабіноїди з «живою водою» цілющої все недуги.
Давайте краще поглянемо на досвід країн, в яких дозволено застосування канабісу з медичною метою. Топ провідних захворювань і станів, при яких медичний канабіс довів свою ефективність це:
- тривожні розлади, безсоння;
- біль і запалення суглобів;
- депресія;
- мігрені;
- спазм і розтягнення м'язів;
- гостра та хронічна біль;
- нудота.
Само собою, в лікувальних цілях, застосовується не марихуана зі злощасних «закладок», а спеціально культивовані і вирощені сорти, в яких максимально зменшено кількість фітоканабіноїда, відповідального за розвиток наркотичних ефектів, і збільшений вміст фітоканнабіноїдів надають лікувальну дію.
При чому, для лікування різних захворювань необхідно різне співвідношення фітоканабіноїдів, так, для лікування посттравматичних стресових розладів необхідна перевага тетрагідроканабіноїдів, а для лікування депресії необхідна перевага канабідіола.
Так що як ви бачите - все не так просто, і для ефективного лікування мало просто викурити "косяк", необхідний такий же підхід, як і при створенні лікарських засобів, заснований на ефективності, доведеною в дослідженнях і чіткому контролі, в тому числі і з боку правоохоронних органів, виробництва і дозувань.
Ще раз хотілося б підкреслити, що дана стаття не спрямована на пропаганду канабісу, я просто закликаю вас дивитися на ситуацію під різними кутами. І якщо хоч хтось прочитавши її в наступний раз при питанні: «що перше спадає вам на думку при слові «травичка»?» згадає не тільки наркомана. який перекопує дитячий майданчик в пошуках чергової дози, а й онкологічного пацієнта, який за допомогою медичного канабісу справляється з болем, нудотою і починає їсти, або пацієнта з депресією, якому медичний канабіс разом з медикаментозною терапією і психотерапією допоможе повернути фарби в життя.
Ісаєнко Світлана, лікар-психіатр, психотерапевт, засновниця клініки ментального здоров'я "Dr Isaenko"
Instagram - Dr_Isaenko
Клініка ментального здоров'я "Dr Isaenko" - https://drisaenko.clinic/